Home   
 

Troska o Dom Boży - remont i konserwacja kościoła Świętej Trójcy w Chicago  

2002 - 2003

2004

2005 -2006   2007 2008


2002
Od samego początku istnienia Polskiej Misji Duszpasterskiej trzeba było dokonywać napraw i ulepszeń w kościele, na plebanii i w szkole. Prawie stuletnie budynki wymagały stałej konserwacji.
W sprawozdaniu ze stanu Polskiej Misji Duszpasterskiej w Chicago b. ks. dyr. Władysław Gowin w dniu 17 września 2002 r. napisał: Sądzę, że niedługo trzeba będzie pomyśleć o zmianie dachu na kościele. … Dach nie jest w najlepszym stanie.

01.12.2002 – Podziękowanie: Państwo Marianna i Alfred Karwowscy ufundowali Ewangeliarz, Aminowy ofiarodawca – klęczniki, Państwo Barbara i Henryk Pachut – ornat oraz Państwo Godlewscy i Panowie z Anawim ufundowali paschał.

10.11.2002 – Mały remont na plebanii – Budynek plebanii jak i kościół liczy prawie 100 lat. Nie ma prawie tygodnia, podczas którego nie dokonywane by były jakieś naprawy. Ostatnio trzeba było naprawiać ogrzewanie kościoła, szkoły i plebanii. W najbliższym czasie zaplanowany jest remont domowej kaplicy na plebanii i wymiana podłogi. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będzie zbierana składka na bieżące naprawy i remonty.


2003

26.01.2003 – Pomyślnie zakończono prace remontowe w jadalni na plebanii. Ostatnio trzeba było usuwać awarię systemu kanalizacyjnego szkoły. Tworzy się Radę Ekspertów w naszej parafii, która będzie wspierać Dyrektora w podejmowaniu decyzji dotyczących bieżących remontów i napraw. Rozpoczęto badanie stanu dachu kościoła.

16.02.2003 – REMONT DACHU. W biuletynie z dnia 16 lutego br. ks. dyr. Paweł Bandurski pisze: Wspomniałem już kilkakrotnie, podczas ogłoszeń parafialnych, że stan dachu na naszym kościele wymaga szczególnej troski. Zacieki na ścianach i suficie kościoła dokonały poważnych uszkodzeń obrazów znajdujących się na sklepieniu kościoła. W związku z tym zwróciłem się do inżyniera od konstrukcji oraz do kilku firm zajmujących się pracami dachowymi z prośbą o dokonanie analizy dachu.
Miałem cichą nadzieję, że może trzeba będzie dokonać tylko częściowych napraw. Po gruntownych oględzinach wynika, że dach kościoła znajduje się w fatalnej kondycji, a więc nadaje się do całkowitej wymiany. Jak wygląda sytuacja: konstrukcja dachu jest metalowa. Na metalowym ożebrowaniu, położone są gipsowe płyty (liczą sobie one 97 lat), do których przybite są płytki z papy (shingle). Płyty gipsowe są popękane oraz kruszą się z tego względu, że w wielu miejscach są przegnite no i oczywiście wiek robi swoje. Niestety nie jest to możliwe, aby wymienić je tylko częściowo. Jeśli chodzi o metalowe okucia oraz rynny to trzeba powiedzieć, że w wielu miejscach znajdują się dość pokaźne dziury oraz nastąpiły obsunięcia metalu. Ile zatem to wszystko będzie kosztować? Otrzymałem pierwsze wyceny. Opiewają one na sumę od $500,000.00. do $600,000.00. Będę na bieżąco informował wszystkich parafian o kolejnych wycenach i postępach w rozmowach. W celu konsultacji powołałem do istnienia z grona parafian Radę Ekspertów. Proszę was wszystkich o modlitwę w intencji wszystkich poczynań, jakie podejmuje nasza parafia. Mam tutaj na myśli wzrost duchowy parafii, wszystkie inicjatywy duszpasterskie oraz projekt wymiany dachu.


09.03.2003 – Do biuletynów zostały dołączone specjalne koperty na remont dachu. Co tydzień w intencji dobrodziejów i parafian sprawuje się Msza św.

04.05.2003 – Do Rady Ekspertów zgłosili się: Wojciech Gago, Marian Grzebień, Zbigniew Ignas, Tadeusz Kasia, Jan Koszy. Ksiądz Dyrektor przyjmuje dalszych kandydatów.

29.06.2003 – Do Rady Ekspertów zgłosili się jeszcze: Bogdan Ogórek i Robert Wasilewski.

14.09.2003 – REMONT DACHU. W biuletynie Ksiądz Dyrektor pisze: Od lipca bieżącego roku trwają prace remontowe na naszym kościele. Roboty posuwają się w prawidłowym tempie. Do tej pory kościół od strony parkingu prawie całkowicie ostał wyfugowany. Rozpoczęły się też prace związane z wymianą dachu.

W trakcie robót na wieżach kościoła odkryto dość poważny problem: otóż obeliski, które znajdują się na najwyższych partiach wież kościoła (jest ich w sumie osiem, po cztery na każdej wieży) były nie umocowane i groziło to ich zawaleniem. Poza tym kamienie podtrzymujące obeliski pod wpływem ciężaru obsunęły się i powstały szerokie szczeliny, które w miarę upływu czasu mogły grozić nawet zawaleniem. Po ekspertyzie inżyniera musieliśmy zamówić potężny dźwig i ściągnąć jeden z obelisków (wysokość 9 ft.), aby dokonać szczegółowych oględzin i powziąć sposób naprawy obu wież. Tymczasowo musieliśmy założyć metalowe obręcze, które chronią przed ewentualnym zawaleniem. Jest to zatem dodatkowy koszt remontu wież i to dość poważy.

Nowy dach i wyfugowany

kościół  od strony parkingu

Ściąganie obelisku

Ks. Dyrekror przy obelisku

W tej chwili nie posiadamy jeszcze wyceny tej nieoczekiwanej naprawy. Kontrakt na remont kościoła opiewa na sumę $480,000.00. Jaki w tej chwili posiadamy problem? Brakuje nam funduszy. Do tej pory zebraliśmy $192,299.00. Natomiast za wykonane prace zapłaciliśmy już $160,750.00. Pod koniec miesiąca czerwca rozpoczęliśmy kampanię finansową, w której chcemy zebrać brakującą nam sumę $287,701.00. Zwracam się więc z gorącą prośbą do wszystkich parafian i przyjaciół naszego kościoła o finansowe wsparcie. Proszę Was o podjęcie półrocznego zobowiązania finansowego lub złożenie jednorazowej ofiary. Półroczne zobowiązanie obejmie okres od lipca do grudnia tego roku.


30.11.2003 – REMONT KATAKUMB.

Jak wszyscy wiemy, pod kościołem znajduje się sala parafialna, a za nią grób Pana Jezusa otoczony z dwóch stron niszami, w których przechowujemy relikwie świętych. Posiadanie tak wielu relikwii świętych, około dwudziestu, uważam za wielką łaskę, wyróżnienie oraz źródło obfitego błogosławieństwa. Niestety „katakumby" - tak nazywam miejsce przechowywania relikwii - są zaniedbane i zdewastowane. Postanowiliśmy zatem wyremontować to miejsce. Pojawia się jednak pytanie: czy w czasie remontu dachu potrzebny jest nam dodatkowy koszt? Każdy człowiek po śmierci powinien doznawać szacunku, stąd też ciała naszych bliskich składamy na cmentarzach, a cóż dopiero mówić o świętych Kościoła wyniesionych na ołtarze? Do ich grobów często udają się pielgrzymki, aby za ich wstawiennictwem doznawać potrzebnych łask. Stąd też niezwykle ważne jest, aby w naszej parafii doznawali oni należytego szacunku i abyśmy nie byli winni grzechu zaniedbania i braku poszanowania dla świętych Pańskich, którzy niejednokrotnie oddawali swoje życie za wiarę w Chrystusa. Prace remontowe zostały już rozpoczęte i będą nas kosztowały $10,000.00.

14.12.2003 – REMONT DACHU. Od lipca bieżącego roku trwają prace remontowe w naszym kościele. Pierwotnie projekt obejmował fugowanie i mycie całego kościoła oraz wymianę dachu. Całość została oszacowana na $480,000.00.

 

Remont frontowej ściany

Dodatkowe jednak prace, takie jak remont frontowej ściany, na której stoi figura Matki Bożej autorstwa profesora Zina oraz tymczasowe zabezpieczenia wież kościoła, pociągnęły za sobą dodatkowe koszty, które wynoszą $60,000.00. A więc w sumie projekt będzie nas kosztował $540,000.00. Jaki zakres prac obejmuje ten remont? Wymieniamy całkowicie dach oraz wszystkie okucia i ornamenty, które są wykonane z miedzi. Cały kościół jest fugowany i myty. Jak wspomniałem wyżej wieże kościoła, ze względu na przerdzewiałą konstrukcję metalową, muszą zostać przebudowane. Ten projekt musimy jednak przełożyć na wiosnę. Do tej pory zebraliśmy $327,368.70 a brakuje nam jeszcze $212,631.30. Proszę was zatem o ofiarność i współczucie, ponieważ prace, których się podjęliśmy mają na celu ratowanie dziedzictwa polskiej wiary i kultury. Co tydzień za ofiarodawców sprawujemy Mszę Świętą, prosząc Boga, aby wynagrodził Warn waszą troskę i zrozumienie. Dziękujemy Wam bardzo gorąco za wszelką ofiarę, za modlitwy i wciąż doświadczaną troskę o Dom Boży.


 

2002 - 2003

2004

2005 -2006   2007 2008